Problem z połączeniem z serwerem – test MTR

Zdarzają się sytuacje gdy prędkość transferu, albo stabilność połączenia z naszymi serwerami nie jest satysfakcjonująca. Nie zawsze jednak jest to spowodowane problemami z naszą infrastrukturą. Do pełnej analizy przyczyn problemu niezbędne jest ustalenie, czy problem nie leży gdzieś pomiędzy Twoim komputerem, a naszymi serwerami. Do tego celu idealnie nadaje się test MTR, a niniejszy poradnik opowie Ci jak wykonać go w systemach:

— Windows
— macOS

Windows

W przypadku braku łączności z urządzenia wyposażonego w system operacyjny z rodziny Microsoft Windows z naszym serwerem, prosimy pobrać program WinMTR i wykonać test.

Na czas działania WinMTR prosimy o wyłączenie programów typu P2P oraz zapory sieciowej (firewalla) lub o udostępnienie wszystkich portów. Aplikacja nie wymaga instalacji. Wystarczy rozpakować ją np. na pulpit i uruchomić. W przypadku systemów Windows VISTA i nowszych program należy uruchomić poprzez kliknięcie prawym klawiszem myszy i wybranie opcji „Uruchom jako administrator”.

Instrukcja krok po kroku:

  1. Uruchamiamy program i w polu Host wpisujemy nazwę domeny, która działa z naszych serwerów, można również podać adres IP serwera i wciskamy przycisk „Start”
    testmtr
    Oczywiście proszę się nie sugerować adresem IP, który widnieje na zrzucie powyżej – to tylko przykład!
  2. WinMTR wykonuje test, po koło 10-15 minutach wciskamy przycisk „Stop”.
  3. Eksportujemy wynik do pliku tekstowego lokalnie na nasz komputer, za pomocą opcji „Export TEXT”
  4. Wpisujemy nazwę pliku, np. wynik_mtr.txt i klikamy Zapisz
    testmtr2
  5. Plik wysyłamy jako załącznik do maila wraz z krótkim opisem problemu i wysyłamy wiadomość na adres wsparcie@cyberfolks.pl
  6. Do maila prosimy również dołączyć swój adres IP, można go w łatwy sposób uzyskać wchodząc tutaj.

Wynik działania programu możemy również przesłać w formie zrzutu ekranu, który będzie przedstawiał całe okno programu po kliknięciu w przycisk Stop.

macOS

Aby mieć możliwość instalacji narzędzia MTR na urządzeniu z systemem macOS, w pierwszej kolejności należy zainstalować Homebrew. Jest to menedżer pakietów pozwalający zainstalować zarówno MTR, jak i wiele innych popularnych narzędzi. Jeżeli posiadasz już Homebrew, przejdź od razu do kroku nr. 2.

WAŻNE! W poniższych krokach system kilkukrotnie poprosi Cię o hasło administratora, należy je wówczas wprowadzić.

1 — Aby zainstalować Homebrew, uruchom Terminal (Aplikacje -> Terminal) i użyj polecenia:

/bin/bash -c "$(curl -fsSL https://raw.githubusercontent.com/Homebrew/install/HEAD/install.sh)"

2 — W celu instalacji aplikacji MTR w uruchomionym Terminalu wprowadź polecenie które zainstaluje aplikację MTR:

brew install mtr

3 — Aby uruchomić test MTR, wprowadź w Terminalu poniższe polecenie:

sudo mtr X.X.X.X

WAŻNE! Zamiast X.X.X.X wpisz adres IP Twojego hostingu/serwera

Przykład użycia (system poprosi Cię o hasło administratora):



Podpowiedź: — Możesz też zamiast adresu IP podać adres twojej domeny jeżeli kieruje na hosting/serwer w cyber_Folks. Wtedy polecenie wyglądałoby tak:

sudo mtr twojadomena.pl

4 — Jeżeli w poprzednim kroku udało się uruchomić test, poczekaj 10-15 minut a następnie wykonaj zrzut ekranu wyniku (najlepiej całego okna Terminala) przy użyciu narzędzia Zrzut Ekranu dostępnego w macOS. Możesz również zaznaczyć w oknie Terminala wynik, skopiować go i zapisać w pliku tekstowym. Wynik prześlij emailowo jako załącznik wraz z krótkim opisem problemu na adres wsparcie@cyberfolks.pl

W przypadku problemów z uruchomieniem aplikacji i otrzymywania błędu „mtr: command not found” należy jednorazowo wpisać takie komendy:
echo -n 'export PATH=~/bin:$PATH' >> ~/.zshrc
echo -n 'export PATH=~/bin:$PATH' >> ~/.bashrc

problem-z-polaczeniem-z-serwerem-test-mtr
>
Mirosław Sycz