Pomoc Hekko.pl

Centrum pomocy

szukaj

Wybierz temat lub wpisz, czego szukasz...

Strona główna » Popularne CMS » WordPress » Litespeed cache

Litespeed cache


Posiadając usługę hostingową (Hosting współdzielony lub Hosting Reseller) można skorzystać z modułu LiteSpeed Cache, który jest domyślnie włączony na takich serwerach. Na bazie WordPressa przejdziemy przez proces konfiguracji wtyczki.

 

W przypadku WordPressa instalacja wtyczki jest bardzo prosta, wystarczy wejść do swojego zaplecza i w zakładce "Wtyczki" wybrać opcję "Dodaj nową". Następnie w polu Szukaj wtyczek wpisujemy "litespeed cache" i klikamy enter. Po instalacji wchodzimy w ustawienia ogólne, gdzie możemy podać czas przez jaki elementy mają być trzymane w pamięci podręcznej:

 

Teraz przechodzimy do zakładki Wyświetl zaawansowane opcje, a następnie do Optymalizuj. Tutaj możemy włączyć łączenie oraz minifikację plików strony (CSS, JS, HTML). Pozwoli to na zmniejszenie ich ilości, co przełoży się również na zmniejszenie ilości zapytań generowanych do serwera.

Oczywiście każda strona jest inna, oparta na innym motywie i włączenie niektórych z tych opcji może spowodować problem z wyświetleniem strony, dlatego też zalecamy włączanie ich pojedynczo oraz weryfikację efektów na bieżąco:

 

W zakładce Tuning możemy wprowadzić lokalizację do konkretnych plików, by wykreślić je z procesu minifikacji. Rozwiązanie to stosujemy, gdy konkretny plik jest problematyczny podczas ładowania strony. Dostępna jest również wyłączenia fontów od Google lub włączenia ich asynchronicznego ładowania:

 

Kolejną ważną dla nas zakładką jest Media, gdzie możemy włączyć opcję Lazy Load Obrazków. Opcja ta powoduje, że grafiki na stronie zaczynają się wczytywać dopiero, gdy pojawią się w obszarze okna przeglądarki. Opcja jest przydatna, gdy na stronie posiadamy dużo tekstu i zdjęć. Zdjęcia zaczną ładować się dopiero wtedy, gdy użytkownik przewinie ekran na zdjęcia. Funkcję można również włączyć dla elementów ładowanych przez iframe, np. filmów:

 

W kolejnej zakładce CDN zdefiniować możemy połączenie z zewnętrznym CDN. We wtyczkę wbudowane jest API CloudFlare. Jeśli posiadamy już ustawione DNSy CloudFlare, to nie należy włączać tej opcji. Włączenie opcji zmniejszy obciążenie serwera, a tym samym podniesie szybkość ładowania strony:

 

Zakładka Robot indeksujący umożliwia nam włączenie wewnętrznego robota indeksującego. Standardowo działa to w taki sposób, że pierwszy odwiedzający stronę powoduje załadowanie pliku do pamięci podręcznej, dzięki czemu kolejne odwiedziny spowodują, iż strona uruchomi się szybciej. Robot, którego tutaj możemy uruchomić spowoduje, że to on będzie tym pierwszym, który uruchomi stronę i załaduje ją do pamięci podręcznej, dzięki czemu każda osoba odwiedzająca stronę wczyta ją szybciej niż bez robota, nawet za pierwszym razem:

 

Wtyczka LiteSpeed Cache oferuje nam również optymalizację obrazów na naszej stronie. Opcja znajduje się w menu wtyczki pod pozycją Optymalizacja obrazów. Po wejściu wystarczy wybrać opcję Zainicjuj optymalizację, a następnie wysłać żądanie optymalizacji. Cały proces jest automatyczny i nie wymaga ręcznych zmian w plikach:

 

Po wykonaniu optymalizacji możemy sprawdzić statystyki wykonanego procesu:

 

Ważne: Efekt uzyskany na stronie nie zawsze będzie lepszy niż bez powyższej wtyczki, zależy to od konkretnej strony, serwera itp. Włączenie niektórych opcji może spowodować problemy z działaniem witryny, dlatego zalecamy szczególną ostrożność przy zapisywaniu zmian.
Czy ten artykuł był pomocny? TAK NIE
Dziękujemy za opinię.
Korzystając z tej strony zgadzasz się na wykorzystywanie ciasteczek (plików cookie) umieszczanych w Twojej przeglądarce. Szczegóły...

H88 S.A. z siedzibą w Poznaniu, Franklina Roosevelta 22, 60-829 Poznań, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000612359, REGON 364261632, NIP 7822622168, kapitał zakładowy 215 228 zł w pełni wpłacony.
Jesteśmy częścią R22 S.A.